web1 و web2 چیست؟

Web 1 و web 2 چیست؟

web 1 چیست؟

web 1 ، صفحاتی بر روی کامپیوتر ها بودند که فقط قابلیت خواندن داشتند و کاربران اجازه اعمال تغییرات و یا قرار دادن اطلاعات و دیتاهای جدید را بر روی آن نداشتند ، یک کتابخانه جامع و انحصاری بدون هیچگونه تبلیغات و یا تعاملی بین خوانندگان و تولید کنندگان محتوا !

web1 به نوعی بانک اطلاعاتی یکطرفه بوده است.

 

web 2 چیست؟

به پیروی از web 2 ، web 1 پا به عرصه گذاشت و تحول عظیمی ایجاد کرد .
دیگر مصرف کننده محتوا نبودیم ! هر کدام از ما میتوانیم تولید محتوا کنیم ، اطلاعاتی به اشتراک بگذاریم ، اطلاعات موجود را ویرایش کنیم (برای مثال در سایت ویکیپدیا) ،  همین امر باعث بوجود آمدن موتورهای جستجوگر مثل گوگل و شبکه های اجتماعی توییتر ، اینستاگرام و فیسبوک و … شد تا هرکس متناسب با علایق خود به اطلاعات دسترسی داشته باشد و یا اطلاعات را به اشتراک بگذارد.
شرکت ها با فراهم کردن بستری جهت تولید محتوا و در اختیار قراردادن فضایی جهت ذخیره سازی اطلاعات به صورت رایگان ، توانستند اطلاعات جامع و ارزشمندی از کابران بدست آورند و این اطلاعات را به شرکت های ارائه دهنده خدمات مختلف و اشخاص و دولت ها و سایر سرویس ها بفروشند !
یکی از ضعف های web 2 متمرکز بودن آن است و اطلاعات ما از اسم و فامیل گرفته تا قد و وزن و حسابهای بانکی و علایق و … توسط شرکت ها ی ارائه دهنده این خدمات ثبت میشود و جهت استفاده به شرکت ها و ارگان های مختلف فروخته میشود و هدف تبلیغاتی این سازمان ها میشویم !
برای مثال در اینستاگرام براساس اطلاعات بدست آمده از فعالیت های شما و پست ها و … مرورگر اینستاگرام در همین راستا پست ها را برای شما نشان میدهد!
همانطور که میبینید این شرکت ها اطلاعات جامعی در اختیار دارند و حتی میدانند شما شام چه خورده اید و یا رابطه تان با خانواده چطور است و خیلی اطلاعات ریز و درشت دیگر را در اختیار دارند !

چطور میشود در فضای مجازی از اطلاعات خودتان محافظت کنید؟ چه راه حلی برای وجود دارد تا بتوان بصورت آزاد و مستقل و بدون سانسور شدن در این فضا فعالیت کرد؟

web3  راه حلی است که ارائه شد و حالا دارد عملی میشود. حتما پست ” web3 چیست؟ ” را مطالعه فرمایید.