پروژه های لایه دوم اتریوم

با توجه به بالا بودن هزینه  تراکنش های  اتریوم و مقیاس پذیر نبودن اتریوم  ، پروژه هایی  وارد عرصه ارزدیجیتال شده اند تا به شبکه اتریوم کمک کنند تا این هزینه ها کاهش پیدا کند.

مقیاس پذیر نبودن یعنی اینکه شبکه بلاکچین نمیتواند حجم زیادی از تراکنش ها را در زمان اندکی تایید کند و همین موضوع باعث افزایش هزینه گس گردیده است.

در واقع این پروژهها راه حلهایی را در خارج از شبکه اصلی بلاکچین ارائه میدهند جهت افزایش مقایس پذیری شبکه بلاکچین و بهبود کارایی آن.

دراین حالت لایه اول (شبکه اصلی اتریوم)  وظیفه برقراری امنیت شبکه را بر عهده دارد و تایید نهایی را انجام میدهد و لایه دوم  سرعت و مقیاس پذیری شبکه را بهبود میبخشد.

راه حل های لایه دوم و پروژه های فعال در این زمینه را در تصویر زیر مشاهده فرمایید.

  •  statechannel: یک لایه بالاتر از بلاکچین اصلی می باشدکه خودش بلاکچین نیست. این کانال‌ها تراکنش‌های متعددی را در خارج از زنجیره انجام می‌دهند در حالی که فقط دو تراکنش ابتدایی و انتهایی را به زنجیره اصلی ارسال می‌کنند.

 

  • plasma: این راهکار با استفاده از قدرت درخت‌های مرکل و قراردادهای هوشمند، نسخه‌های کوچکتری از زنجیره اتریوم را می‌سازد و ارتباط این زنجیره‌های با زنجیره اصلی را میسر می‌کند. به زنجیره های کوچک زنجیره پلاسما و به زنجیره اتریوم، زنجیره مادر (اصلی ) گفته می شود.ارسال تراکنشها از زنجیره اصلی به زنجیره پلاسما باعث میشود بار زیادی از دوش زنجیره اصلی برداشته شده و سرعت انجام تراکنش ها بالاتر برود.یکی از پروژه های قوی که در این زمینه فعالیت میکند  پروژه پالیگان ( matic) می باشد.

 

  • sidechain : بلاکچین دومی می باشدکه بالاتر از بلاکچین اصلی قرارمیگیرد وفقط برای انجام تراکنش ها استفاده می شود.در واقع بلاکچین مستقلی هستند که با استفاده از یک peg دو طرفه به بلاکچین اصلی وصل شده‌اند. تراکنش‌ها در این بلاکچین موازی اما مستقل انجام می‌شوند و به شکل یک تراکنش به بلاکچین اصلی افزوده می‌شوند.

 

  • roll up :رول‌ آپ‌ها چندین تراکنش‌ را جمع‌آوری می‌کنند و پس از فشرده‌کردن این تراکنش‌ها آن‌ها را درون یک بلاک قرار می‌دهند.

 

  • validium :در آن اعتبار تمام معاملات با استفاده از zero-knowledge proofs بررسی می‌شود، در حالی که داده‌ها درخارج از زنجیره نگه‌داری می‌شوند. این موضوع مانع از سرقت وجوه موجود می‌شود زیرا مجوز هر تراکنش از یک حساب کاربری خاص باید توسط همان کاربر داده شود.

 

  • Hybrid solutions:  یک معماری ترکیبی را ارائه می‌دهد که امنیت زنجیره‌ی جانبی را از طریق اجماع اثبات سهام برای dAppهای عمومی و امنیت زنجیره‌ی اصلی را از طریق optimistic rollup ‌ها برای کاربردهای خاص مانند انتقال توکن، فراهم می‌کند. قدرتمندترین پروژه ای که در این حوزه فعالیت میکند،  سلرنتورک (Celr) می باشد.

در این مقاله سعی کردیم خیلی خلاصه و کوتاه درباره لایه دوم اتریوم صحبت کنیم ، حتما در این زمینه مطالعه بیشتری داشته باشید و بهترین پروژهای لایه دوم را جهت سرمایه گذاری انتخاب کنید .