مفاهیم اولیه در دنیای رمزارزها

در این پست قصد داریم توضیح مختصری درباره مفاهیم اولیه در دنیای رمزارزها ، بدهیم .

بلاکچین : یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات است. این فناوری در واقع زنجیره ای از بلاک ها است. اطلاعات درهر بلاک ثبت می شود و به صورت زنجیره ای با هم مرتبط می شوند. تفاوت بلاکچین با سایر سیستم ها این است که اطلاعات ذخیره شده در آن ،میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود.این مزیت باعث میشود که امکان تقلب ، حذف ، هک و دستکاری اطلاعات تقریبا از بین برود .

در واقع بلاکچین شبکه ای از اطلاعات است که یک سرور مرکزی و خاص ندارد و مجموعه ای از سرورها است که اطلاعات بر روی آن قرار میگیرد . نسل جدید بلاکچین ها تنگل (زیر ساخت بکار رفته در ارز  IOTA )و هش گراف ( زیرساخت بکاررفته در HBAR) می باشند.

برای مثال در حمله سایبری به سرورهای یک سازمان ، اگرتمام دیتا های سازمان بصورت متمرکز و فقط از طریق یک سرور مدیریت شوند ، با حمله هکرها به سرورِ سازمان تمام دیتا ها از بین می روند ، اما درصورتی که سازمان دارای چندین سرور باشد و این سرورها باهم در ارتباط باشند باحمله هکرها به یک سرور ، اطلاعات ازبین نمیرود بلکه سایر سرورها نیز آن اطلاعات را در اختیار دارند .

در نتیجه هدف اصلی بلاکچین ، از بین بردن تمرکز و انحصاری بودن دیتا ها و… می باشد. ارزهای دیجیتال محصولی ازتکنولوژی بلاکچین هستند.

آلت کوین : به تمام ارزهای دیجیتال به غیراز بیتکوین ، آلتکوین گفته میشود.

استیبل کوین : ارز های دیجیتالی که مقدارشان ثابت است و نوسانی ندارند. مثل USDT , DAI,BUSD

میم کوین یا شت کوین :ارز های دیجتالی که تازه وارد بازار میشوند و پروژه خاصی ندارند و با هدف سرگرمی و یا کلاهبرداری وارد بازار میشوند.

کوین و توکن : ارز دیجیتالی که بستر و شبکه انتقال مختص به خودش را داشته باشد ، کوین می باشد مثل بیتکوین (BTC)، لایتکوین(LTC) ، اتریوم(ETH) و …

ارز دیجیتالی که بر بستر و شبکه یک ارز دیگر فعالیت کند توکن  می باشد. مثل تتر(USDT) ، دای(DAI) ، بت(BAT) و ….

ساتوشی (Satoshi): خالق بیتکوین می باشد و به هر0.000001 بیتکوین یک ساتوشی گفته میشود.

نهنگ ارز دیجیتال : سرمایه گذاران بزرگ در ارز دیجیتال هستند ، اشخاصی که سرمایه های بزرگی در ارز دیجیتال دارند.

PUMP :  افزایش ناگهانی قیمت

DUMP :  ریزش ناگهانی قیمت

FUD/FOMO : ترس ازدست دادن سرمایه / ترس جاماندن ازسود که هردورفتارهیجانی می باشدو باعث میشود سرمایه خود را به خطر بیاندازید.

و اما مزیتهایی که ارزهای دیجیتال نسبت به پول های کاغذی دارند و تاثیرشان بر زندگی ما چیست؟

ارزهای دیجیتال با هدف حذف واسطه ها ( بانک ها و موسسات مالی و … ) و جلوگیری از پولشویی ، اختلاس و … بوجود آمدند ، با وجود ارزهای دیجیتال شما میتوانید پول را از هر مبدا به هر مقصدی در هر کجای جهان به صورت مستقیم و بدون رفتن به بانک و دست و پنجه نرم کردن با مراحل سخت اداری وکاغذ و کاغذ بازی ، انتقال دهید . و از دلایل محبوبیت ارز های دیجیتال امنیت بالا در جابه جایی ، غیر قابل هک بودن ، ناشناس بودن تراکنش ها و اینکه کسی مالک آنها نیست و حذف نظارت دولت ها و واسطه ها،می باشد.برای استفاده از ارزهای دیجیتال نیازی به اطلاعات شخصی و ثبت نام نیست و اینکه همه می توانند از آن کسب در آمد داشته باشند.

در نتیجه از ارز های دیجیتال میتوان برای خرید کالا و خدمات ، سرمایه گذاری و معامله گری( ار طریق استخراج یا معامله در صرافی ها) استفاده نمود.

شما برای انجام  انتقالات و نگهداری ارزها نیازمند کیف پول های دیجیتال هستید و با داشتن آدرس کیف پول شخص گیرنده ، به راحتی میتوانید بدون هیچ واسطه ای پول را به کیف پول شخص  مورد نظر انتقال دهید .

در پست های بعدی درباره انواع کیف پولهای دیجیتال  و نحوه بررسی ساختار یک پروژه رمز ارز و فاکتورهای بنیادی آن صحبت خواهیم کرد . پست های بعدی ما را از دست ندهید!