ماینینگ و استیکینگ چیست؟

ماینینگ  چیست ؟

استخراج یا ماینینگ ارز دیجیتال به فرآیند تولید سکه یا کوین جدید گفته میشود که تمام تراکنش های رمز ارز در آن تایید میشود و در ازای تایید شدن تراکنش ها  پاداشی به صورت کوین به افراد تعلق میگیرد.

افرادی که قصد استخراج کوین دارند سیستم خود را (کامپیوتر ، گوشی ، لپ تاپ و …) در اختیار شبکه آن رمز ارز قرار میدهند تا از ظرفیت cpu  آنها جهت تایید تراکنش ها استفاده نماید و در ازای آن کوین دریافت کنند .

همه ارزهای دیجیتال قابلیت استخراج کردن ندارند و تنها ارزهای دیجیتالی که از الگوریتم POW  استفاده میکنند دارای فرآیند استخراج هستند و میتوان کوین های آن را استخراج نمود.

POW الگوریتم اجماع اثبات کار می باشد ، POW روشی برای تایید تراکنشها است که افرادی که تمایل دارند میتوانند قدرت پردازشی سخت افزار کامپیوتر خود را به شبکه یک ارز اختصاص بدهند و به حل معادلات پیچیده یک بلاکچین کمک کنند .در این روزش هر سیستمی که زودتر بتواند معادلات پیچیده را حل کند ، جواب را با سایرین به اشتراک میگذارد و سایر ماینرها باید تایید کنند که پاسخ بدست آمده صحیح است.

پاداش ماینرها در این روش تعداد مشخصی از ارزموردنظر می باشد.

از معایب بزرگ ماینینگ نیاز به تجهیزات زیاد و همچنین مصرف برق بالای آن می باشد .

استیکینگ چیست ؟

یک راهکار جایگزین برای ماینینگ با هزینه کمتر و مصرف برق کمتر می باشد.

استیکینگ در واقع خرید یک رمز ارز و نگهداری آن در یک والت مشخص یا یک صرافی ارز دیجیتال می باشد که شما با این کار پاداش دریافت میکنید و همچین به ثبات و امنیت  شبکه آن رمز ارز نیز کمک میکنید .

در این روش از الگوریتم اثبات سهام (POS) استفاده میشود ، در POS کوینی استخراج نمیشود و تنها تراکنش ها تایید میشود. هرشخص با توجه به میزان سرمایه ای که در شبکه استیک کرده است در حل یک بلاک سهیم است به همان نسبت  پاداش دریافت میکند و در واقع پاداش آن همان کارمزد انجام تراکنش ها می باشد.

آیا استیک کردن و هولد کردن یکی است ؟

استیک کردن در ظاهر شبیه به هولد کردن یک ارز می باشد ، اما در هولد کردن شما هر زمان که اراده کنید میتوانید به ارزهای خود دسترسی داشته باشید ،در حالیکه در حالت استیک کردن شما تا مدت زمان مشخصی اجازه برداشت ارزهایتان را ندارید.

همچنین زمانی که شما ارزی را هولد میکنید  پاداشی به شما تعلق نمیگیرد و میزان داراییتان ثابت می ماند ، در حالی که با استیک کردن ارزها به شما پاداش تعلق میگیرد و تعداد سکه هایتان افزایش می یابد.