اتریوم چیست؟

اتریوم یا همان ملکه رمز ارزها چیست ؟

آیا اتریوم عملکردی مشابه بیتکوین دارد؟

برتری اتریوم نسبت به بیتکوین چیست؟

علت محبوبیت اتریوم چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا حد امکان به زبانی ساده درباره اتریوم که ملکه رمز ارزها لقب گرفته است ، توضیح بدهیم.

ویتالیک بوترین خالق اتریوم  در سال  2013 وایت پیپر اتریوم را منتشر کرد و سال 2015 رسما شبکه اتریوم فعالیت خود را آغاز کرد. ویتالیک معتقد است که در شبکه اتریوم ، دلالان و مشاوران در هر زمینه ای در  دنیای واقعی باید حذف گردند.

اتریوم ازنظر الگوریتم عملکردی مشابه بیتکوین است ، اما از نظر مزیت و عملکرد فراتر از بیتکوین  می باشد . در واقع بیتکوین تنها برای یک کاربرد خاص یعنی انتقال پول ،طراحی شده است . اما اتریوم علاوه بر نقل و انتقالات مالی ، کاربردهای بیشتری دارد و بدلیل دارا بودن ماشین مجازی اتریوم(EVM) از انعطاف بیشتری برخوردار است .

در واقع میشود گفت بیتکوین شبیه به یک نرم افزار است با کاربردی خاص اما اتریوم شبیه به سیستم عاملی مانند ویندوز است که مجموعه ای از نرم افزار ها را میتواند ساپورت کند .

اتریوم در واقع یک شبکه مبتنی بر بلاکچین است که به توسعه دهندگان این اجازه را میدهد تا برنامه های غیر متمرکز خود را بر روی آن پیاده سازی کنند .

برای مثال در اینستاگرام ، فیسبوک ، توئیتر و … در صورتی که قوانین و شرایط اپلیکیشن ها را رعایت نکنیم ، حساب ما مسدود یا محدود میشود! در این حالت آزادی عمل نداریم و به نوعی عملکرد ما دستخوش تغییرات میشود.

شبکه اتریوم قصد دارد این محدودیت ها را حذف کند و بتوان اپلیکیشن ها را بر روی شبکه اتریوم بصورت غیرمتمرکز (DAPP) اجرا کرد. در این حالت نفر سوم که همان نهاد ناظر بر فعالیت کاربران در این پلتفرمها هستند را حذف میشوند.

یکی دیگر از مزیت های استفاده از شبکه اتریوم  ،امکان تعریف و قرار گرفتن قراردادها بر روی شبکه اتریوم هست . در این حالت شما میتوانید هر نوع قراردادی که نیازمند به حضور شخص ثالث هست را بر روی شبکه اتریوم تعریف نمایید و نقش نفر سوم را حذف نمایید .

همانطور که دیدیم اتریوم یک شبکه هوشمند غیرمتمرکز جهت اجرای برنامه های غیرمتمرکز می باشد . و رمز ارز اتر (ETH) پول دیجتالی است که جهت انجام نقل و انتقالات مالی و پرداخت کارمزدها استفاده میشود.

البته رمزارز اتر (ETH) در بین عموم با نام اتریوم شناخته شده است . درحالی که اتریوم یک شبکه هوشمند کاربردی است و اتر رمز ارز مرتبط با این شبکه می باشد.

گس (GAS) چیست؟

معیاری درشبکه اتریوم برای تعیین توان پردازش لازم برای تایید یک تراکنش می باشد و هر چه گس بالاتربرود، کارمزد شبکه اتریوم هم بیشترمیشود.

نقطه ضعف اتریوم چیست؟

شبکه اتریوم از الگوریتم اثبات کار (POW) جهت تایید تراکنش ها استفاده میکند ودر این حالت زمانیکه یک تراکنش بخواهد انجام شودتعداد زیادی از ماینرها باید تراکنش  را تایید کنند درنتیجه سرعت تایید تراکنش ها کاهش پیدا میکند و مقایس پذیری اتریوم کم میشود و در نتیجه هزینه گس فی بالا میرود !

برای رفع این مشکل توسعه دهندگان اتریوم قصد دارند تا در آپدیت جدید اتریوم الگوریتم  اثبات کار (POW)را به الگوریتم اثبات سهام (POS) تغییردهند . ولی این فرآیند زمان زیادی نیاز دارد. و راه حل فعلی جهت رفع این مشکل استفاده از پروژه های لایه دوم اتریوم است.

در پست های بعدی درباره نحوه عملکرد اتریوم از طریق الگوریتم اثبات سهام و پروژه های لایه دوم اتریوم بیشتر صحبت خواهیم کرد .