آنالیز اولین کارنامه بانک‌ها در دوره کرونا

بانک پارسیان در فروردین ماه امسال که کشور درگیر شیوع ویروس کرونا بوده، بیشتر از آنکه سپرده جذب کرده باشد شاهد خروج ۱٫۳ هزار میلیارد تومان سپرده بوده که این اتفاق کم سابقه‌ای در بانک پارسیان است.
[yektanet.com]

اولین کارنامه بانک‌ها در سال ۹۹ منتشر شده و بانک پارسیان دومین بانکی است که تجارت‌نیوز به کارنامه عملکرد آن در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ می‌پردازد.

پیش‌تر عملکرد بانک پاسارگاد در فروردین ماه سال ۹۹ مورد ارزیابی قرار گرفته بود که اتفاق کم‌سابقه‌ای در کارنامه آن نمایان شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک پارسیان که با نماد بورسی «وپارس» در بازار سرمایه نیز در حال فعالیت بوده، گزارش عملکرد فروردین ماه سال جاری را بر روی سایت کدال قرار داد.

بانک پارسیان در فروردین ماه سال جاری ۸٫۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که نسبت به ماه قبل کاهش ۵۸ درصدی داشته است. با تسویه ۶٫۱ هزار میلیارد تومان از وام‌ها و اعطای وام‌های جدید، مانده تسهیلات این بانک در پایان فروردین ماه امسال به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد رسیده است.

بانک پارسیان طی دوره مذکور بیش از ۹۰ درصد سپرده‌ها را به صورت وام پرداخت کرده است.

خروج کم‌سابقه سپرده از بانک در دوران کرونا

بانک پارسیان در فروردین ماه امسال بیشتر از آنکه سپرده جذب کرده باشد شاهد خروج سپرده بوده که این اتفاق کم سابقه‌ای در بانک پارسیان است.

به نظر می‌رسد در فروردین ماه امسال که کشور درگیر شیوع ویروس کرونا بوده و بازار بسیاری از کسب‌وکارها در آستانه عید کساد شد، مردم برای تامین مالی هزینه‌های خود اقدام به خروج سپرده و پس‌انداز از بانک کرده‌اند.

همانطور که پیش از این، خروج سپرده از بانک پاسارگاد نیز اتفاق افتاده بود، مشاهده خروج سپرده بانکی در کارنامه عملکرد بانک‌های دیگر نیز در فروردین ماه امسال دور از انتظار نیست.